03 października, 2008

Ochrona własności intelektualnej w SI

Posted by: Tomasz Rondio In: newsy

22 października w Pałacu Izraela Poznańskiego w Łodzi odbędzie się konferencja organizowana przez szanuje.pl na temat Ochrony własności intelektualnej w społeczeństwie informacyjnym. Miałem przyjemność porozmawiać z Panią Anną Zarzycką dłuższą chwilę. Z rozmowy tej wywnioskowałem, że głównym celem inicjatywy szanuję.pl jest wprowadzenie w Polsce ustawy pozwalającej na ochronę nietuzinkowych pomysłów czy nowych technologii. Konferencja w moim odczuciu bliższa jest jednak tematowi piractwa. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do kontaktu z szanuje.pl. Poniżej treść emaila jaki dostałem od Pani Anny.

Kampania społeczna Szanuje.pl działa na rzecz ochrony własności intelektualnej od 2006 r.

Naszym celem jest zwrócenie uwagi na problem przyzwolenia społecznego na kradzież dóbr intelektualnych. Aspekt moralny nabiera szczególnego znaczenia, gdy prawo nie nadąża za rozwojem ICT. Z naszych obserwacji wynika, że własność intelektualna postrzegana jest przez pryzmat piractwa i kojarzona jest w odbiorze społecznym z doniesieniami mediów o ściganym przez policję nastolatku, który nieświadomie skorzystał z pirackiej kopii programu komputerowego. „Pirat” w przekazie medialnym staje się romantycznym, nieświadomym, wyidealizowanym młodzieńcem, który z chęci pozyskania wiedzy i braku znajomości prawa, narusza je w znikomo szkodliwej społecznie formie. „Romantycznych piratów” informujemy o dostępnym wolnym oprogramowaniu, jednocześnie, nie odmawiamy prawa do zarobku tym, którzy tworzą oprogramowanie komercyjnie. Naszym zdaniem, „romantyzowanie piractwa” w mediach jest niedopuszczalne, gdyż daje przyzwolenie społeczne na kradzież dóbr intelektualnych na szeroką skalę, szeroką jak dostępność Internetu.

Ochrona własności intelektualnej w odbiorze społecznym rzadko kiedy kojarzona jest z rozwojem nauki, a przecież historia zna tak spektakularne przypadki jak Marconiego - wynalazcy telefonu i Bella, który tylko urządzenie udoskonalił i poinformował świat o wynalazku, jako własnym. Dzięki ICT współcześni twórcy (w myśl ustawy wszyscy jesteśmy twórcami, niezależnie od wieku, narodowości, czy wykształcenia) zamieszczając swoje prace w Internecie muszą liczyć się z tym, że w każdej chwili mogą podzielić los Marconiego, z drugiej jednak strony, każdy może zostać współczesnym Bellem.

Tematykę ochrony własności intelektualnej w społeczeństwie informacyjnym i gospodarce opartej na wiedzy będziemy poruszać podczas konferencji w Pałacu Poznańskiego w Łodzi
w dniu 22 października.

Konferencja ma charakter zamknięty z tytułu ograniczenia powierzchnią pałacową. Zaproszenie imienne można otrzymać po przysłaniu zgłoszenia udziału na adres: Info@szanuje.pl

Korzystając z okazji, dziękuję Boatcamp.pl za pomoc w propagowaniu poszanowania dla własności intelektualnej.

Anna Zarzycka
Koordynator Szanuje.pl

No Responses to "Ochrona własności intelektualnej w SI"

Comment Form